Esben og jeg er blevet tildelt en post som Permakultur Danmarks politiske talspersoner, og dermed skal vi forsætte vores allerede i gangværende arbejde på at forbedre vilkårene for permakultur landbrug.
Vi arbejder dels på ændringer af barrierer for permakultur skovlandbrug i planloven og med den manglende landbrugsstøtte til denne landbrugstype, der netop modvirker klimaforandringerne mest effektivt.
I forhold til landbrugsstøtten, vil vi gerne have emails på alle landbrug, der enten allerede arbejder med permakultur skovlandbrug eller som ønsker at etablere det i fremtiden (men f.eks. ikke gør det pga. frafaldet af landbrugsstøtte). Kan du hjælpe os? Landbrugenes kontakt-email sendes til mirailleris(snabela)gmail.com
Vi vil så sende et spørgeskema til landbrugene for at afdække: Hvor mange permakultur skovlandbrug der er? Hvor mange der får støtte og hvordan de oplever det? Hvor mange der ikke får støtte og hvorfor? Hvor mange landbrug, der gerne vil i gang og hvad der holder dem tilbage fra at etablere permakultur skovlandbrug.
Vi vil bruge viden fra spørgeskemaerne i vores arbejde overfor de politikere og/eller embedsmænd, som vi allerede har haft møde med. Vi vurderer nemlig, at vi er flere end de tror, og det kan være med til at lægge pres på systemet.
Du kan læse om vores foreløbige politiske arbejde her.

