Foto fra 63 skandinaviske projekter i Bogen om PERMAKULTUR

Har lige talt op i den færdig opsatte version af Bogen om PERMAKULTUR. I alt 63 skandinaviske permakulturprojekter er repæsenteret ved foto.

Det vidner om hvor meget permakultur bevægelsen er vokset i de 10 år Tidsskrift om Permakultur er udkommet. I foråret 2009, da vi udgav det første nummer, var der blot 15 medlemmer i foreningen Permakultur Danmark. I dag er der godt 1100 adresser i Danmark, der modtager tidsskriftet og mange af dem er par, biblioteker og uddannelses steder … så der er langt flere læsere. I 2013 og 2014 begyndte tidsskriftet at udkomme i Norge og Sverige, og også her bliver der flere og flere medlemmer.

Det vigtigste af det hele er de mange nye praktiske permakulturprojekter. Antallet tegner sig som en eksponentiel kurve – vi hører hele tiden om nye permakultur initiativer og projekter. Det, at vi til bogen har fået tilsendt fotos fra så mange flotte permakultursteder rundt om i Skandinavien, giver os troen på, at vi kan. At vi sammen er i gang med den store omstilling til en kulstoflagrende og ressourceopbyggende tid. Det er opløftende, og det er lovende for fremtiden.

Du vil modtage Bogen om PERMAKULTUR som en del af dit medlemskab 2018, hvor efterårs tidsskriftet på 32 sider erstattes med bogen på 152 sider … du får så blot bogen 4 måneder senere … altså til marts. Forårsnummeret 2018 sendes straks ved indmeldelse. Meld dig ind nu … vi vil gerne være endnu flere i permakultur bevægelsen.